Czy stać mnie na kredyt hipoteczny?
Finanse

Czy stać mnie na kredyt hipoteczny?

Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie, jeśli marzymy o zakupie nieruchomości na własność a nie dysponujemy odpowiednią kwotą gotówki. Korzystając z rankingu pożyczek hipotecznych możemy zorientować się, jaki będzie dla nas najkorzystniejszy kredyt hipoteczny i gdzie go uzyskać.

Od czego zacząć pozyskiwanie kredytu hipotecznego?

Wszystko zaczyna się od analizy Twoich możliwości finansowych. Bank potrzebuje zbadać czy stać Cię na spłatę całego zadłużenia i czy jesteś wiarygodną osobą, której można udzielić długoterminowy kredyt hipoteczny. Oczywiście na to będzie miało wpływ wiele czynników jak wiek, liczba osób na utrzymaniu, wysokość dochodów, forma w jakiej jesteśmy zatrudnieni czy to ile jesteśmy w stanie wpłacić na początku tak zwanego wkładu własnego. W celu obliczenia przybliżonej wartości naszej zdolności warto skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych i obliczyć na kalkulatorze wysokość comiesięcznych rat. Raty kredytu hipotecznego mogą być równe lub malejące. Równe to wtedy, gdy kapitał i odsetki są zmienne i przez pierwszych kilka lat spłacamy najpierw większą część odsetek. W ratach malejących z kolei mamy sytuację, że część kapitałowa jest stała, przez co kolejne odsetki naliczają się od zmniejszającej się raty kredytu hipotecznego. Jeśli planujesz wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego jest to dla Ciebie idealne rozwiązanie.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

Należy tu wziąć pod uwagę oprocentowanie kredytu hipotecznego, które najczęściej jest zmienne, a wpływa na nie zmienna stopa procentowa WIBOR oraz marża banku. Banki najczęściej aktualizują ze względu na WIBOR wysokość raty, co 3 miesiące, ale musi być to wszystko uzgodnione i dobrze opisane w umowie. Marża banku zazwyczaj jest stała, ale może nam się trafić jakaś korzystna promocja. Jeśli chodzi o stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych to zazwyczaj obowiązuje ono przez pierwszych kilka lat trwania umowy a następnie bank i tak zaczyna liczyć raty wg wskaźnika WIBOR i marży. Jakby tego było mało dochodzi nam jeszcze prowizja dla banku za udzielenie nam kredytu hipotecznego i najczęściej jest to około 3% kwoty kredytu.