Jak dobrze napisać CV
Praca

Jak dobrze napisać CV?

W dzisiejszych czasach, gdy na  rynku pracy panuje ogromna konkurencja, umiejętność pisania dobrego CV staje się koniecznością. Eksperci ds. kariery wskazują, że rekruterzy już po kilku sekundach od spojrzenia na CV wiedzą, czy zaproszą daną osobę na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli właśnie szukasz pracy lub planujesz zmienić stanowisko, poznaj 8 cech dobrego CV gwarantującego rozmowę z przyszłym pracodawcą.

Podkreśl swoje osiągnięcia

Powszechnym błędem popełnianym przez kandydatów jest traktowanie dokumentu aplikacyjnego jako zbioru doświadczeń zawodowych z całego życia. W rezultacie powstaje niespójny dokument zawierający zarówno doświadczenie zawodowe związane z proponowanym stanowiskiem, jak i prace sezonowe czy dorywcze, które nic nie wnoszą do procesu rekrutacyjnego. Przepisem na sukces jest spójny, a tym samym czytelny dokument pozwalający pracodawcy w szybki sposób poznać doświadczenie potwierdzające kwalifikacje na przyszłe stanowisko. 

Dopasuj treść CV ściśle do oferty

Wystawiając ogłoszenie, pracodawca z pewnością wie, jakiego kandydata poszukuje. Z tego powodu przed napisaniem CV, warto zastanowić się, jakich informacji rekruter będzie poszukiwał w naszej aplikacji. Podpowiedzią jest oferta zatrudnienia, która podkreśla kompetencje, jakie powinien posiadać przyszły kandydat. Wskazanie tych kompetencji w naszym CV zapewni zainteresowanie pracodawcy naszą aplikacją

Wymień swoje obowiązki pełnione na stanowiskach

Dobre CV na pewno nie skazuje rekrutera na domysły. Wymieniając swoje doświadczenie zawodowe, dokładnie opisz w podpunktach swój zakres obowiązków na danym stanowisku. Dzięki temu pracodawca będzie miał jasny obraz Twoich wcześniejszych kompetencji.

Nie przesadź z długością całego dokumentu

Tak jak wspominaliśmy wyżej, dobre CV cechuje się spójnością i porządkiem. W przypadku długiego dokumentu wynikającego z szerokiego doświadczenia zawsze umieszczaj najciekawsze informacje na pierwszej stronie. W innym razie rekruter może wyrzucić Twoje CV do kosza, stwierdzając, że na szukanie kluczowych informacji straci zbyt dużo czasu.

Dane kontaktowe dla pracodawcy

Co ciekawe, nierzadko kandydaci zapominają o dodaniu w CV danych kontaktowych, tym samym nieświadomie uniemożliwiając pracodawcy nawiązać kontakt. W dobrym dokumencie aplikacyjnym powinny znajdować się dane kontaktowe do kandydata tj. numer telefonu, adres e-mail czy adres korespondencyjny.

Certyfikaty oraz szkolenia

Dobre CV zawsze zawiera wyczerpującą ilość konkretnych informacji. Jeśli ukończyłeś szkolenia lub zdobyłeś certyfikaty potwierdzające umiejętności, warto się nimi pochwalić w osobnej sekcji dokumentu aplikacyjnego.

Umieść podsumowanie zawodowe

Rekruterzy zazwyczaj nie analizują całego CV, lecz szukają kluczowych informacji mogących potwierdzić znalezienie odpowiedniego kandydata. By przykuć uwagę, warto dodać na pierwszej stronie podsumowanie zawodowe opisujące w skrócie doświadczenie oraz umiejętności odnoszące się do potencjalnego przyszłego stanowiska pracy.

Unikaj nic niewnoszących określeń

Pracodawcy cenią sobie CV, które zawiera wykaz umiejętności popartymi konkretnymi argumentami. Przykładowo wspominając o cechach przywódczych, warto wspomnieć o kierowaniu zespołem lub koordynowaniu danego projektu. Unikaj pustych określeń, niewyróżniających Twojej pozycji na tle innych kandydatów tj. komunikatywność, życzliwość czy pomysłowość.