Ile kosztuje prowadzenie własnej firmy?
Biznes na co dzień

Ile kosztuje prowadzenie własnej firmy?

Wiadomym jest, że kiedy zakładasz własną działalność gospodarczą, oprócz wiadomych profitów w postaci stałej niezależności, swobody i realizowania się zawodowo na własnych warunkach, musisz wziąć pod uwagę szereg dodatkowych elementów, które pojawiają się po drodze. Każdy, kto zakłada firmę zatem, musi liczyć się z formalnymi obowiązkami, które przyświecają właścicielowi oraz kosztami podjęcia takiej decyzji.

Cena założenia działalności

Kiedy jesteś dopiero na początku drogi, zmagasz się z zapięciem wszystkim formalności na ostatni guzik, masz bardzo dużo energii, zapału i chęci do ciężkiej pracy, nie zniechęcaj się w momencie konieczności wniesienia pierwszej opłaty administracyjnej. Nie zawsze bowiem koszta założenia działalności są wysokie. Warto pamiętać o tym, że najmniej kosztowne, a co więcej obecnie najbardziej popularne, są jednoosobowe działalności oraz spółki cywilne, ponieważ ich rejestracja odbywa się całkowicie bezpłatnie. W momencie, kiedy Twoja firma miałaby posiadać status spółki handlowej – musisz uiścić opłatę za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, a to działanie kosztuje wówczas około 500 zł.

Opłaty w trakcie prowadzenia firmy

Niestety opłaty administracyjno-skarbowe nie redukują się z czasem, a wraz z prowadzeniem działalności, mogą nawet stopniowo rosnąć. Każdy właściciel firmy powinien wiedzieć o tym, że aby odpowiednio zarządzać swoją działalnością musi dokonać cyklicznych, miesięcznych opłat. Na koszta, które każdy biznesmen będzie zatem ponosił, składają się podatki dochodowe, podatek VAT, ZUS, a także PFRON, czyli opłata na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w przypadki, kiedy firma liczy 25 i więcej pracowników.

Przedsiębiorco, nie zrażaj się! Setki młodych założycieli są właśnie na takim samym etapie, jak Ty. Nie wiedzą za co się zabrać i wahają się, czy wcześniej podjęta decyzja jest z pewnością tą właściwą. Koszt założenia firmy, czy późniejsze jej utrzymanie, nie będą stanowić problemu, jeśli pozwolisz zarządzać Twoimi finansami komuś bardziej doświadczonemu, zasięgniesz rady starszych przedsiębiorców, a co najważniejsze, skupisz się przede wszystkim na pracy i na tym, na czym znasz się najlepiej, a Twój biznes z pewnością rozwinie się w najlepszym kierunku.