Kredyt hipoteczny – co jeszcze powinieneś wiedzieć
Finanse

Kredyt hipoteczny – co jeszcze powinieneś wiedzieć

Pomysł o zaciągnięciu długoterminowego kredytu hipotecznego zaczynamy rozważać po tym, jak upatrzymy sobie swoją wymarzoną nieruchomość. Gdy oszacujemy swoją zdolność kredytową i zapoznamy się z warunkami kredytu hipotecznego w danym banku możemy przystąpić do składania wniosku o udzielenie nam kredytu. O czym jednak należy pamiętać, a co nie jest na początku takie oczywiste?

Jak zabezpieczyć się biorąc kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny? Jest to długoterminowa pożyczka zaciągana pod zastaw domu lub mieszkania. Ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń losowych ważnym aspektem jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Od chwili udzielenia nam kredytu przez bank do momentu aż powstanie wpis w księdze wieczystej musimy opłacić ubezpieczenie pomostowe, najczęściej pobierane jest w postaci marży. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie niskiego wkładu czyli będzie dotyczyło osób, które nie ponosiły kosztów wkładu własnego tak jak wymaga tego bank. Na pewno konieczne jest również ubezpieczenie nieruchomości od wypadków losowych jak i naszego życia lub możliwości utraty przez nas pracy.

Dlaczego ranking pożyczek hipotecznych jest taki ważny?

Oferty kredytów hipotecznych w różnych bankach tak różnią się między sobą, że trzeba dobrze je przeanalizować, żeby nie przepłacić i nie ponieść większych kosztów niż potrzeba. Jeśli skorzystamy z kalkulatora kredytu na dom i wpiszemy sobie kwotę kredytu 300000 złotych na okres 30 lat, z 10% wkładem własnym to okaże się, że różnica pomiędzy kosztami w poszczególnych bankach jest tak ogromna że wynosi nawet około 150000 złotych! Jak zatem znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny? Dzięki porównywarce kredytów hipotecznych dowiecie się jaka jest minimalna kwota kredytu, która możecie uzyskać a jaka maksymalna. Ile będzie wynosiła comiesięczna rata kredytu hipotecznego oraz jakiej wysokości marży i prowizji możemy się spodziewać. Nie kierujmy się jedynie ratą i oprocentowaniem kredytu hipotecznego ale weźmy pod uwagę wszystkie koszty jakie się z nim wiążą.