Sprawdzanie kontrahenta podstawą udanego biznesu
Biznes na co dzień, Informacje

Sprawdzanie kontrahenta podstawą udanego biznesu

W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku czyha duża ilość oszustów, firmy muszą sprawdzać kontrahentów, z którymi chcą nawiązać współpracę. Jest to konieczność, aby nie nadwyrężyć kondycji finansowej własnej firmy, a nawet doprowadzić jej do bankructwa. Podstawową bazą, w której można sprawdzić, czy firma w ogóle istnieje jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Tutaj można sprawdzić, czy dana firma w ogóle istnieje, do kogo należy i czy jej działalność nie została zawieszona. Jeżeli te informacje zostaną potwierdzone, powinniśmy pójść o krok dalej i sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie posiada długów.

Wiele firm, zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest wiarygodność finansowa, stara się o uzyskanie Certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo, który przyznaje BIG InfoMonitor. Baza ta pozwala również na sprawdzenie potencjalnych kontrahentów. Firma, która chce otrzymać spis, dostaje od BIG specjalny raport.

Biuro Informacji Gospodarczej, to spis, który każdemu pozwala monitorować informacje, jakie o firmach zamieszczane są w innych spisach. Warto interesować się tą bazą, ponieważ możemy odnaleźć w niej informacje o naszej firmie. Dzięki temu właściciele firm mogą na bieżąco sprawdzać, czy zawarte w Internecie i innych spisać informacje są zgodne z prawdą. BIG jest doskonały dla młodych firm i kontrahentów, którzy nie posiadają jeszcze obszernej historii, przez co inni wahają się, czy nawiązać z nimi współpracę.

Niektóre przedsiębiorstwa, kiedy zależy im na współpracy z danym podmiotem gospodarczym, gotowe są na wynajęcie firmy detektywistycznej, która przeprowadza wywiad gospodarczy. Polega on na sprawdzeniu siedziby firmy (czy faktycznie istnieje pod podanym), jak również, czy właściciel posiada majątek. Jest to istotne w momencie, kiedy okazuje się być nierzetelny i niewypłacalny. Jeżeli posiada majątek, można mu go zabrać. Ten rodzaj sprawdzania funkcjonuje od dłuższego czasu, jednak nie jest zbyt popularny.

Poza tym, jako przedsiębiorca, możemy również poprosić o informacje na temat danego kontrahenta do takich instytucji, jakimi są ZUS czy Urząd Skarbowy.