Wypożyczenie samochodu – obowiązujące zasady
Biznes na co dzień, Informacje

Wypożyczenie samochodu – obowiązujące zasady

Wypożyczając samochód, musimy liczyć się z tym, że miejsca, w których możemy to zrobić, mogą mieć różne zasady. Dlatego warto przejrzeć kilka ofert, zanim zdecydujemy się na konkretną.

Podczas wynajmu samochodu, z pewnością będziemy musieli przygotować takie dokumenty, jak: prawo jazdy (to właśnie od daty posiadania tego dokumentu i wieku kierowcy uzależnione jest, czy samochód zostanie nam wynajęty i na jakich warunkach), dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport i karta kredytowa. Posiadając wyżej wymienione, będziemy mieli możliwość wynajmu auta.
Jakie inne zasady obowiązujące w wypożyczalniach powinniśmy znać? Kiedy oddajemy samochód, musimy pamiętać, że jego właściciel (w tym wypadku wypożyczalnia), będzie sprawdzał, czy auto zostało oddane w takim stanie, w jakim została wypożyczone. Aby uniknąć sporów i nieuczciwych wypożyczających, doskonałym pomysłem jest zrobienie zdjęć albo filmu poglądowego samochodu, zanim wsiądziemy za jego kółko. Wówczas łatwo będzie nam udowodnić właścicielowi, a w krytycznych sytuacjach, przed sądem, że samochód został zwrócony w takim stanie, w jakim go wypożyczyliśmy.

Samochód zawsze musi być zwrócony z pełnym bakiem. Jeśli o tym zapomnimy, wypożyczalnia ściągnie z naszej karty kredytowej odpowiednią kwotę zgodnie z cennikiem paliw. Samochód musi być czysty. Tylko wtedy możliwe będzie stwierdzenie faktycznego stanu technicznego (czy np. nie zarysowaliśmy auta lub nie zniszczyliśmy jego wnętrza).

Kiedy otrzymamy mandat, jadąc wynajętym samochodem, musimy liczyć się z tym, że to my poniesiemy jego koszty. Właściciel pojazdu ma wszystkie dane wynajmujących, wie komu w danym okresie wypożyczał samochód, w związku z czym bez problemu może odesłać dane sprawcy wykroczenia na odpowiednią komendę policji.

Ktoś może zapytać o cenę wynajmu samochodu. Oczywiście nie ma ustalonej jednej stawki dla wszystkich wypożyczalni. Zależą one od klasy samochodu, jego stanu technicznego, jak również prowizji, jaką pobierają dane wypożyczalnie od wynajmu. Poza tym w koszt wynajmu wlicza się sezon, w którym chcemy wynająć samochód. Oczywistym jest, że taniej będzie zimą czy jesienią, zaś drożej latem.