Wykresy inwestycyjne
Inwestycje

Dobra inwestycja, czyli jaka?

Wiele osób nie jest świadomych, że zostawiając pieniądze na lokacie, traci je, ponieważ ich wartość spada. Wyjściem z tej sytuacji jest inwestowanie pieniędzy, które pozwala na zachowanie wartości pieniądza oraz pomnażanie własnego majątku. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestowanie, dowiedz się, czym cechuje się dobra inwestycja oraz jakie inwestycje są bezpieczne.

Czym jest inwestycja pieniędzy?

Inwestowanie pieniędzy to termin odnoszący się do wykorzystywania obecnych środków finansowych w celu nabycia nowych składników majątku, które z kolei mogą w przyszłości zaowocować pomnożeniem kolejnych środków. Podsumowując, inwestowanie to wkład własnych pieniędzy w przedsięwzięcia, nieruchomości, kruszce czy akcje pozwalające zabezpieczyć naszą sytuację finansową w przypadku inflacji.

Cechy dobrej inwestycji

Dobra inwestycja to taka, która jest:

  • zrozumiała – chcąc dokonać inwestycji, konieczna jest odpowiednia wiedza na temat jej mechanizmów działania, skąd ona pochodzi oraz jaki możemy uzyskać dzięki niej zysk. Skomplikowane inwestycje bez odpowiedniej wiedzy mogą utrudnić identyfikację realnej stopy zwrotu.
  • przejrzysta – dobra inwestycja powinna być jasna i czytelna. Taka strategia pozwoli na zwiększenie szansy zysku oraz zmniejszy ryzyko inwestycyjne.
  • oparta o aktywa – decydując się na inwestowanie, najlepszą strategią jest wkład środków w aktywa w postaci nieruchomości czy akcji, które są bezpieczne oraz zapewniają wysoki przyrost ich wartości.
  • płynna – warto wybierać te inwestycje, które umożliwiają wyjście w dowolnym czasie bez dodatkowych haczyków i prowizji. Inwestycja powinna nam pozwolić na rezygnację w odpowiednim dla nas momencie, gdy stwierdzimy brak perspektyw na pomnożenie swoich środków.
  • bezpieczna – przeznaczając pieniądze na inwestycję, należy na początku przeanalizować ją pod kątem bezpieczeństwa. W tym kontekście warto również zweryfikować czy inwestycja nie wiąże się z niezrozumiałymi mechanizmami. W dalszej kolejności każdy mądry inwestor powinien sprawdzić, czy dana inwestycja opiera się o aktywa, a tym samym czy jest ryzyko utraty kapitału.
  • dopasowana do potrzeb – dobra inwestycja to taka, która jest dopasowana zarówno do potrzeb inwestora, jak i jego możliwości inwestycyjnych pod kątem: poziomu akceptacji ryzyka inwestycyjnego, wielkości środków finansowych oraz jego wieku.

W co najlepiej inwestować?

Rynek inwestycyjny oferuje wiele metod pomnażania środków pieniężnych. Poniżej przedstawiamy 3 propozycje, które są chętnie wybierane przez polskich inwestorów:

Obligacje Skarbowe

To rodzaj najbezpieczniejszych aktywów. Są to dłużne papiery wartościowe emitowane przez polski rząd, które należą do długoterminowych inwestycji. To idealna inwestycja dla osób chcących zainwestować z jak najmniejszym ryzykiem.

Kruszce

Wśród inwestycji popularnymi produktami są kruszce tj. złoto, srebro, metale ziem rzadkich czy węgiel. Jednak od wielu lat najchętniej inwestorzy lokują swoje środki w złoto z uwagi na stabilność zysku.

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to również popularna metoda wybierana przez inwestorów charakteryzująca się dużym wkładem pieniędzy. Nieruchomości umożliwiają umiejętne manipulowanie ich wartością w zależności od naszych działań. Przykładowo, wyposażając wcześniej zakupione mieszkanie w stanie developerskim, możemy sprzedać je ze znacznym zyskiem jako „mieszkanie pod klucz”.