Karta kredytowa czy debetowa – jak wybrać, a może obydwie? Porady
Biznes na co dzień, Informacje

Karta kredytowa czy debetowa – jak wybrać, a może obydwie? Porady

Myśląc o comiesięcznych wydatkach, masz pewien zbiór finansów do dyspozycji. Tworząc idealną wizję robienia zakupów, horyzont dostępnych środków byłby pewnie nieskończony. Jeśli zależy Ci jednak na umiejętnym operowaniu finansami, zastosuj się do naszych wskazówek, które zaprezentują Ci, jak najlepiej korzystać z karty debetowej i kredytowej oraz którą z nich wybrać do konkretnych form płatności. Czy najlepszym jest wybór tylko jednej? To sprawdzony sposób dla kojarzących kartę kredytową z niebezpieczeństwem opłat ponad stan. Rozwiązanie dylematu w sposób strategiczny jest dość proste: kartę kredytową warto potraktować, jako uzupełnienie karty debetowej. W jakich warunkach duet ten sprawdza się najlepiej? Wszelkie szczegóły poznasz poniżej.

KARTA KREDYTOWA, JAKO PARTNER WYDATKÓW
Karta kredytowa często przypisana jest do tzw. konta technicznego, prowadzonego przez bank niezależnie od naszego rachunku podstawowego. Dzięki niej możemy korzystać ze środków, których fizycznie nie posiadamy. Najważniejszym jest pamiętanie o terminowym spłacaniu zadłużenia, trzymając się bezodsetkowego okresu regulowania opłat kredytu odnawialnego. Wówczas karta kredytowa doskonale sprawdza się w przypadku nagłych, nieplanowanych wydatków, które przekraczają nasz standardowy budżet (np. awarii sprzętów). Najlepiej jest dokonywać nią płatności bezpośrednio, o czym warto pamiętać, ponieważ wszelkie operacje wypłacania/obrotu gotówki obciążone są wysokimi prowizjami. W celu zabezpieczenia karty możemy określić limit miesięczny oraz dzienny dostępnych środków, ochraniający nas przed dodatkowymi kosztami w przypadku kradzieży.


KARTA DEBETOWA DOMYŚLNY ELEMENT PORTFELA

Ten typ karty przypisany jest do naszego konta osobistego, umożliwia korzystanie z dostępnych na nim środków oraz debetu (sumy określonej przez bank, którą możemy dodatkowo obciążyć konto). Wydawana jest automatycznie, po założeniu konta. W zestawieniu z kartą kredytową jest zdecydowanie tańsza i polecana do uniwersalnego zastosowania: opłat w punktach handlowych, wybierania lub wpłacania gotówki w bankomacie/wpłatomacie, czy płatności internetowej, bez narzucenia wysokich opłat prowizyjnych. Możemy swobodnie traktować ją, jako ekwiwalent fizycznej gotówki, uzupełniając lub dopełniając ewentualne braki finansowe, środkami z karty kredytowej.