Konto oszczędnościowe
Biznes na co dzień, Ekonomia, Finanse

Konto oszczędnościowe

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE – CO WARTO WIEDZIEĆ

W dzisiejszych czasach klasyczna forma przechowywania oszczędności, czy to w skarpecie, czy skrzyneczce pod łóżkiem, konsekwentnie odchodzi do lamusa. Zdecydowanie możemy zachować ją we wspomnieniach, związanych ze schowkami na zaskórniaki naszych dziadków i babć. Dla osób posiadających cel, na który z czasem warto przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze, wygodnym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe. Ponieważ lądując na tego typu koncie, nasze oszczędności mają szansę na siebie „zarabiać”. Czym tak naprawdę różnią się od klasycznej lokaty? Poza stawką oprocentowania, umożliwiają także swobodne operowanie zdeponowanymi środkami. Kuszące? Poniżej przedstawiamy szczegóły funkcjonowania rachunku oszczędnościowego.

OSZCZĘDZANIE NIENIOSĄCE RYZYKA
Do korzyści wynikających z oszczędzania, nikogo nie trzeba przekonywać. Najważniejsze, to znaleźć najlepszą dla siebie opcję, dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości. W porównaniu do lokaty, środki odłożone na koncie oszczędnościowym podlegają nieco mniejszemu oprocentowaniu, nie są jednak zamrożone. W zależności od banku stawki te wypadają bardzo korzystnie (w skali roku od 2%-3%), między innymi, dlatego że w przeciwieństwie do lokaty, z wypłaceniem odłożonych na koncie pieniędzy, w dowolnym momencie, nie będziemy mieli żadnych trudności. Możemy też, w określony przez siebie czasie, powiększać lub zmniejszać sumę dostępną na rachunku, wpłacając i wypłacając środki. Wiąże się to również z operowaniem finansami. W wygodny sposób możemy przelewać pieniądze na osobiste konto. Operacja ta pozbawiona jest limitów i w większości przypadków narzuconej prowizji. Planując zakres naszych oszczędności, możemy wybrać również opcję stałego zlecenia, wówczas automatycznie określona suma z konta osobistego przelewana będzie na rachunek oszczędnościowy, pracując na roczne oprocentowanie. Rezygnując z prowadzenia rachunku, zachowamy odsetki, które w przypadku przedterminowego zamknięcia lokaty tracimy.

ROZLICZENIOWO-OSZCZĘDNOŚCIOWA KONKURENCJA LOKATY
Decydując się na otworzenie rachunku oszczędnościowego, w przypadku nieregularnych przychodów, comiesięcznie możemy dokonywać wpłat różnej wielkości, odtąd konto pracować będzie na miarę naszych możliwości. To również wygodny sposób na monitorowanie częstotliwości naszych składek. Jak otworzyć taki rachunek? Możemy skorzystać z formularzy dostępnych w sieci lub po zapoznaniu się z najdogodniejszą ofertą banku, złożyć wniosek osobiście lub telefonicznie. Z czasem nasze zaskórniaki mogą zrealizować zakup nowego sprzętu, czy wymarzonych wakacji. Wszystko zależy od naszej sumienności i sposobów oszczędzania, aby przekonać się, jak jesteśmy w tym sprawni, najlepiej otworzyć rachunek i obrać wymarzony cel.