Samochód w leasingu — czy to nadal ma sens?
Biznes na co dzień

Samochód w leasingu — czy to nadal ma sens?

Przyglądając się temu, co dzieje się obecnie w naszym kraju (Polski Ład, rosnące stopy procentowe i inflacja), wiele osób zastanawia się nad dalszym rozwojem swojej firmy, a także nad prywatnym życiem. Nic w tym dziwnego, ponieważ wspomniane wyżej „problemy” polskich obywateli sprawiły, że wielu z nich zastanawia się nad tym, czy leasing na samochód jest jeszcze opłacalny. Mając to wszystko na uwadze, dziś chcemy poruszyć ten temat i wraz z Wami sprawdzić, czy warto brać samochód w leasing na firmę.

Choć obecnie rosnące raty i rozmaite wydarzenia sprawiają, że przedsiębiorcy zastanawiają się nad rozwojem, warto mieć na uwadze, że leasing na samochód w dobie ciągle rosnących cen, jest nadal kuszącą opcją, która pozwoli rozbudować firmową flotę. Trudne czasy, jakie czekają obywateli sprawiają, że warto zostawić zgromadzony w firmie kapitał. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i właśnie zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, przeczytaj ten i inne nasze wpisy, które mamy nadzieję pomogą Ci podjąć słuszną decyzję.

Leasing na samochód — co to takiego?

Chcąc zrozumieć czym jest leasing na samochód, przedsiębiorca powinien traktować go jako połączenie dzierżawy i kredytu. Wśród przedsiębiorców ta forma finansowania zyskała dużą popularność. Co więcej, coraz częściej mówi się o leasingu konsumenckim, czyli takim, który wybierają osoby prywatne. My jednak skupimy się na ofercie finansowania samochodów, która jest skierowana bezpośrednio do firm.

Samochód w leasingu jest dla wielu przedsiębiorców kuszącą propozycją dlatego, ponieważ możliwe jest posiadanie samochodu bez angażowania środków własnych firmy na jego zakup. Istotą umowy leasingowej jest to, że podczas jej trwania (umowa zawierana jest na pewien z góry określony czas) leasingobiorca może jedynie użytkować przedmiot umowy. Mówiąc inaczej — samochód nie jest jego własnością. Oczywiście po zakończeniu umowy możliwy jest wykup auta na preferencyjnych warunkach, jednak warto zapoznać się z obowiązującymi obecnie przepisami, które zmieniły się w momencie, kiedy w życie wszedł Polski Ład. O tych warunkach będziemy pisać w kolejnych wpisach.