W jakim zawodzie najłatwiej o pracę i dlaczego?
Legenda głosi, że w przyszłości część zawodów zostanie zlikwidowanych przez wydajne maszyny. Jeśli chcesz uniknąć czarnego scenariusza, mądrze zaplanuj swoją ścieżkę kariery. W poniższym artykule opisujemy obecne kierunki zawodowe na rynku pracy oraz ranking zawodów, w których najłatwiej znaleźć pracę.
Na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy?
Analizując najpopularniejsze portale pracy w Polsce, można dostrzec, że obecnie najliczniejszej występują oferty pracy ściśle związane z branżą informatyczną, telekomunikacyjną, finansową, energetyczną oraz biotechnologiczną.
Analitycy badający trendy na rynku pracy wskazują, że na znaczeniu straciły zawody oparte na pracy fizycznej. Z tego względu na ten moment najtrudniej znaleźć pracę w rolnictwie czy górnictwie. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości najpopularniejsze będą zawody powiązane z nowymi technologiami, medycyną oraz odnawialnymi źródłami energii.
Lista 6 zawodów, w których najłatwiej o pracę i dlaczego?
Pracownik IT
Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że na rynku pracy ukształtowało się wiele miejsc pracy związanych z tą branżą. Najchętniej poszukiwani są programiści języków Java czy Python, senior i junior developerzy, testerzy oprogramowania oraz architekci IT.
Pracownik logistyki
Logistyka jest niezwykle istotną branżą umożliwiającą funkcjonowanie transportu, budownictwa, motoryzacji, elektroniki czy energetyki. Z tego względu na rynku można zaobserwować wysoki podaż na kierowców oraz pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad produkcją i dystrybucją towarów.
Biotechnolog
Biotechnologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina wykorzystywana w wielu sferach naszego życia. Wysoki popyt na ten zawód wynika z trudnej specjalizacji oraz specyfiki pracy polegającej na implementowaniu przeróżnych systemów biologicznych czy inżynierii i diagnostyki genetycznej w medycynie, produkcji żywności czy ochronie środowiska.
Lekarz/pracownik sektora medycznego
Pomimo wciąż oferowanych nieadekwatnych zarobków dla pracowników sektora medycznego, wskaźnik bezrobocia jest znikomy. Na rynku pracy wciąż można odnotować zapotrzebowanie na pielęgniarki oraz lekarzy zwłaszcza specjalizujących się w neurologii, ginekologii oraz chirurgii. Rosnąca świadomość w zakresie sprawności fizycznej oraz psychicznej powoduje również wysoki podaż na fizjoterapeutów i psychologów.
Analityk danych
Każda firma dąży do rozwoju, aby zwiększyć swoją pozycję na danym rynku. Proces ten, jednak jest wynikiem odpowiedniej strategii, która musi zostać wypracowana na podstawie różnorodnych analiz. Z tego względu, na rynku pracy spotkamy z łatwością oferty pracy dla analityków, od których wymagana jest szeroka wiedza z dziedzin tj. ekonomia, matematyka czy statystyka.
Pracownik e-commerce
W związku z rozwojem sektora e-handlu tzw. e-commerce obserwuje się duże zapotrzebowanie na ekspertów specjalizujących się we wdrażaniu systemów sprzedaży internetowej. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ od kilku lat Polacy coraz chętniej decydują się na zakupy online.