Mężczyzna pracujący przy komputerze
Praca

W jakim zawodzie najłatwiej o pracę i dlaczego?

Legenda głosi, że w przyszłości część zawodów zostanie zlikwidowanych przez wydajne maszyny. Jeśli chcesz uniknąć czarnego scenariusza, mądrze zaplanuj swoją ścieżkę kariery. W poniższym artykule opisujemy obecne kierunki zawodowe na rynku pracy oraz ranking zawodów, w których najłatwiej znaleźć pracę.

Na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy?

Analizując najpopularniejsze portale pracy w Polsce, można dostrzec, że obecnie najliczniejszej występują oferty pracy ściśle związane z branżą informatyczną, telekomunikacyjną, finansową, energetyczną oraz biotechnologiczną. 

Analitycy badający trendy na rynku pracy wskazują, że na znaczeniu straciły zawody oparte na pracy fizycznej. Z tego względu na ten moment najtrudniej znaleźć pracę w rolnictwie czy górnictwie. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości najpopularniejsze będą zawody powiązane z nowymi technologiami, medycyną oraz odnawialnymi źródłami energii.

Lista 6 zawodów, w których najłatwiej o pracę i dlaczego?

Pracownik IT

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że na rynku pracy ukształtowało się wiele miejsc pracy związanych z tą branżą. Najchętniej poszukiwani są programiści języków Java czy Python, senior i junior developerzy, testerzy oprogramowania oraz architekci IT.

Pracownik logistyki

Logistyka jest niezwykle istotną branżą umożliwiającą funkcjonowanie transportu, budownictwa, motoryzacji, elektroniki czy energetyki. Z tego względu na rynku można zaobserwować wysoki podaż na kierowców oraz pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad produkcją i dystrybucją towarów. 

Biotechnolog

Biotechnologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina wykorzystywana w wielu sferach naszego życia. Wysoki popyt na ten zawód wynika z trudnej specjalizacji oraz specyfiki pracy polegającej na implementowaniu przeróżnych systemów biologicznych czy inżynierii i diagnostyki genetycznej w medycynie, produkcji żywności czy ochronie środowiska.

Lekarz/pracownik sektora medycznego

Pomimo wciąż oferowanych nieadekwatnych zarobków dla pracowników sektora medycznego, wskaźnik bezrobocia jest znikomy. Na rynku pracy wciąż można odnotować zapotrzebowanie na pielęgniarki oraz lekarzy zwłaszcza specjalizujących się w neurologii, ginekologii oraz chirurgii. Rosnąca świadomość w zakresie sprawności fizycznej oraz psychicznej powoduje również wysoki podaż na fizjoterapeutów i psychologów.

Analityk danych

Każda firma dąży do rozwoju, aby zwiększyć swoją pozycję na danym rynku. Proces ten, jednak jest wynikiem odpowiedniej strategii, która musi zostać wypracowana na podstawie różnorodnych analiz.  Z tego względu, na rynku pracy spotkamy z łatwością oferty pracy dla analityków, od których wymagana jest szeroka wiedza z dziedzin tj. ekonomia, matematyka czy statystyka.

Pracownik e-commerce

W związku z rozwojem sektora e-handlu tzw. e-commerce obserwuje się duże zapotrzebowanie na ekspertów specjalizujących się we wdrażaniu systemów sprzedaży internetowej. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ od kilku lat Polacy coraz chętniej decydują się na zakupy online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *