Zdolność kredytowa – co oznacza
Finanse, Informacje

Zdolność kredytowa – co oznacza

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – CZYM JEST? NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Podstawowym celem analizy zdolności kredytowej, jakiej poddawany jest klient ubiegający się o pożyczkę lub kredyt, jest sprawdzenie, czy będzie on w stanie regularnie spłacać raty (wraz z odsetkami) w określonym terminie. Proces ten szacuje ryzyko, jakiemu poddawana jest instytucja finansująca, a także klient, którego czasowa wypłacalność, musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Obliczenia powstają w oparciu o przekazane przez petenta informacje oraz dane. Co stanie się w przypadku zbyt niskiej oceny zdolności? Bank może odmówić nam udzielenia kredytu, ze względu na wysokie ryzyko zobowiązania. Poniżej poznasz najistotniejsze szczegóły dotyczące rozpatrywania zdolności kredytowej.

ZAWARTOŚĆ ANALIZY
Kompletując dokumenty wymagane przez bank do rozpatrzenia wniosku kredytowego, możemy spotkać się z pewnymi różnicami, są one zależne od wewnętrznych procedur bankowych. Istnieją jednak pewne wspólne dane, które instytucje biorą pod uwagę sprawdzając naszą płynność finansową. Przede wszystkim comiesięczny dochód netto oraz stałą odprowadzanych wydatków. Istotna jest także forma naszego zatrudnienia, korzystnie wypada tutaj umowa o pracę na czas nieokreślony (przedsiębiorca, czy zatrudnieni na inny rodzaj umowy, w zależności od dochodów, również mogą ubiegać się o kredyt). Bank interesuje dodatkowo okres czasu, od którego jesteśmy zatrudnieni (minimum 6 miesięcy), czy prowadzenia działalności (minimum 6-24 miesięcy) – stabilna pozycja na rynku warunkuje naszą wypłacalność. Pod lupą znajdzie się również rodzaj naszego wykształcenia, status zawodowy pracownika, stan cywilny oraz, co najważniejsze, posiadane kredyty czy pożyczki. Jeżeli ubiegamy się o wysoką sumę, warto zadbać o wcześniejszą spłatę pobranych zobowiązań. Istotny jest także wiek petenta, standardowo o kredyt ubiegać możemy się od 21 roku życia, przy średniej górnej granicy 65-80 lat. Maksymalne rozłożenie kredytu w czasie to okres 50 lat. Warto pamiętać, że jego wydłużenie zwiększa procent odsetek, jednak równocześnie usprawnia szansę stałej wypłacalności.

PRZYGOTOWANI NA KREDYT
Decyzja zapadła, wszelkie niezbędne kroki zostały podjęte, czujemy się gotowi do realizacji wniosku. Na tym etapie pamiętajmy o odpowiednim wyborze kredytodawcy. Zdecydowanie nie może być on przypadkowy. Analizując możliwości rynku, warto skorzystać z bieżącej oferty banku, którego klientem jesteśmy od dłuższego czasu. Możemy dzięki temu liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania, równocześnie porównując je z ofertą innych oddziałów, czy kas oszczędnościowo-kredytowych.