Jak skutecznie wynajmować mieszkanie?
Biznes na co dzień, Finanse, Informacje

Jak skutecznie wynajmować mieszkanie?

Jeżeli komuś wydaje się, że wynajmowanie mieszkania, to bardzo prosty sposób na zarobek, to jest w ogromnym błędzie. Jest wiele czynników, które odstraszają wynajmujących, Należą do nich m.in.: zniszczenia mieszkań, opóźnienia w regulowaniu płatności, huczne imprezy, całkowity brak płatności, sprawy sądowe, które ciągną się latami. Jak zatem wynająć mieszkanie, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności? O tym poniżej.

Problemy, jakie pojawiają się podczas wynajmu mieszkania dotyczą tak naprawdę tego samego. Okazuje się, że zły dobór najemców powoduje, iż możemy mieć niemałe problemy. Jak zatem wybrać odpowiednie osoby, aby nie musieć marzyć o wpłatach w terminie, czystym mieszkaniu, czy długoletnim najmie? Kiedy możemy czuć się bezpiecznie?

Zanim wynajmiemy komukolwiek nasze mieszkanie, warto przeprowadzić weryfikację potencjalnych najemców. Jest to podstawowa zasada, jeżeli chcemy czuć, że nasze mieszkanie dostanie się w bezpieczne ręce. Jak zatem przeprowadzić odpowiednią weryfikację? Jak ocenić ludzi, którzy chcą zamieszkać w naszym mieszkaniu? Skąd mamy wiedzieć, czy będą szanować nasze mienie i czy stać ich na wynajem? Odpowiedzi na zadane wyżej pytania nie poznamy nigdy w 100%. Jedyne, co możemy zrobić, to poprzez przeprowadzanie weryfikacji zminimalizować prawdopodobieństwo natrafienia na nierzetelnego najemcę.

Podczas wynajmu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić dokumenty tożsamości. Jest to podstawa podczas podpisywania umowy. Warto przyjrzeć się dowodowi osobistemu, sprawdzić, czy nie jest fałszywy i czy osoba, która widnieje na zdjęciu jest najemcą. Jeżeli chcemy mieć pewność, warto sprawdzić co najmniej dwa dokumenty, czyli np. dowód osobisty i prawo jazdy lub paszport. Jeżeli potencjalny najemca utrzymuje, że w danej chwili nie posiada przy sobie żadnych dokumentów, absolutnie nie wynajmujmy mu mieszkania. Jedyne, co w tej sytuacji możemy zrobić, to poprosić go o kolejne spotkanie, na które będzie musiał ze sobą zabrać odpowiednie dokumenty. Może okazać się, że takiego najemcy nie zobaczymy już nigdy na oczy.