Czym jest zadośćuczynienie z OC sprawcy?
Informacje

Czym jest zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Wypadki, czy też kolizje zdarzają się bardzo często i nie da się tego uniknąć. Wiadomo, że warto jeździć ostrożnie, aby jak najbardziej zniwelować ryzyko wystąpienia jakieś kolizji, natomiast czasami możesz ulec takiej kolizji nie ze swojej winy. Jeśli spotkasz brawurowego kierowcę, pamiętaj, że oprócz odszkodowania OC, możesz starać się także zadośćuczynienie z OC sprawcy. O co chodzi? Czy jest to tożsame z odszkodowaniem?

 

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

 

Odszkodowanie, a zadośćuczynienie z OC sprawcy są dwoma różnymi terminami. Odszkodowanie otrzymujesz w momencie, gdy ucierpi Twój samochód i musisz go naprawić, możesz także starać się o samochód zastępczy, też w ramach odszkodowania do momentu naprawy Twojego pojazdu. W odszkodowaniu chodzi o to, że nie musisz płacić za naprawę swojego pojazdu. Odszkodowanie otrzymujesz oczywiście z towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. 

 

Zadośćuczynienie z OC sprawcy

 

Zadośćuczynienie z OC sprawcy jest zupełnie czymś innym, podczas takiego wypadku lub też kolizji możesz dostać uszczerbku na zdrowiu w postaci złamanej ręki, kręgów, ale także na przykład urazu psychicznego. Możesz zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy i poprosić go o wypłatę odszkodowania w ramach zadośćuczynienia z OC sprawcy. Jeśli nie czujesz się dobrze, masz opinię lekarską, możesz wszystkie te dowody zeskanować i wysłać pocztą do ubezpieczyciela swojego sprawcy. Dzięki temu możesz uzyskać pieniądze. Jest to zatem naprawdę opłacalne, ponieważ bardzo wiele osób przeżywa dosyć dogłębnie taką kolizję, boi się siadać ponownie do samochodu i ruszać w trasę, pozostaje trwały uraz psychiczny.

 

Ubezpieczenie OC

 

Pamiętaj jednak także, aby zawsze mieć dobre ubezpieczenie samochodu.  OC jest obowiązkowe, natomiast warto zdecydować się również na zakup assistance, Dzięki temu będziesz spać spokojnie! Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia, warto zajrzeć na stronę: https://cuk.pl/porady/zadoscuczynienie-z-oc-sprawcy-jak-sie-o-nie-skutecznie-starac, doradcy z pewnością pomogą wybrać Ci odpowiednią opcję dostosowaną do Twoich potrzeb.