Jak przebiega rejestracja spółki w Polsce?
Biznes na co dzień

Jak przebiega rejestracja spółki w Polsce?

Większości osób załatwienie czegokolwiek w Polskim urzędzie kojarzy się negatywnie. Odsyłanie z miejsca w miejsce, podpisywanie setki dokumentów, brakujące papiery, bieganie, załatwianie. Rzeczywiście bardzo wiele spraw tak właśnie jest załatwianych, na szczęście rejestracja spółek jest łatwa i szybka. Jak to możliwe i jak przebiega taka rejestracja?

Załatwianie spraw przez Internet

Od kiedy do polskich urzędów weszły internetowe systemy załatwiania spraw, rejestracja spółek stała się bardzo łatwa i szybka. Urzędy wręcz polecają korzystanie z tych systemów, głównie dlatego, że znacznie zmniejsza to kolejki, ruch w urzędach, a sami urzędnicy są w stanie rozpatrzeć dużo więcej wniosków elektronicznych, niż takich, które petenci przynoszą osobiście. Często brakuje podpisów, coś nie jest dobrze lub dokładnie wypełnione, pojawiają się błędy i wskutek tego wizyty znacznie się wydłużają i co za tym idzie także samo załatwienie sprawy.

System internetowy jest bardzo intuicyjny i dokładnie, krok po kroku przeprowadza uczestnika przez proces rejestracji, od razu podświetlając źle wypełnione lub pominięte rubryki. Ponadto cały system natychmiast weryfikuje wszystkie dane, sprawdza je bez pomocy urzędnika i cały proces przebiega w mgnieniu oka. Oczywiście ostateczne potwierdzenie i podpis i tak musi być dokonany przez pracownika urzędu, jednak tak wypełniane dokumenty mają duży priorytet i często są rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Dodatkowym, bardzo dużym plusem załatwiania takiej sprawy przez internet jest to, że nie ma potrzeby wizyty u notariusza, czyli oszczędza się na taksie notarialnej, a koszty sądowe zmniejszone są z 500 zł na 250, czyli o połowę. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie osoby, które będą częścią spółki, muszą mieć aktywne konto w systemie, ponieważ wszyscy będą składać podpisy.

Kupno gotowych spółek

Istnieje także inna, dużo łatwiejsza opcja założenia własnej spółki, która polega na zakupie gotowej, już zarejestrowanej. Jest to przede wszystkim bardzo duża oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba czekać na rozpatrzenie sprawy, na podpisy, na decyzje, tylko kupuje się spółkę prawnie uregulowaną. Kupując taką właśnie spółkę, można rozpocząć działalność praktycznie z dnia na dzień. Warto wiedzieć, że tak zarejestrowane spółki są podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi w celu odsprzedaży i posiadają wszystkie niezbędne i koniecznie numery rejestrowe, czyli NIP, REGON i KRS. Spółki te nie mogą mieć zadłużenia, kredytów ani innych zobowiązań, są w pełni bezpieczne i pewne.

Dla wielu osób może się to wydawać nie w pełni legalne, jednak kupno gotowych spółek jest jak najbardziej legalnym procederem i również regulowanym prawnie. Rejestracja spółki w Polsce, czy też kupno gotowej, nie muszą być ani trudne, ani czasochłonne, ani skomplikowane. Wystarczy dobrze znać obowiązujące prawo, bądź skorzystać z pomocy osób, które na tym prawie znają się lepiej i będą w stanie nam pomóc.