Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Podatki

Rozliczenia podatkowe w Norwegii

Co ciekawe, osoby, które podejmują pracę w za granicą, między innymi w Szwecji, Norwegii i Finlandii muszą również pamiętać o tym, że należy rozliczać się z tamtejszymi urzędami skarbowymi, ponieważ tylko wtedy ta praca będzie wykonywana w sposób legalny. A jak wiadomo, pracując w danym kraju i mieszkając w danym kraju, trzeba odprowadzać podatki, aby móc mieszkać w danym państwie legalnie i pracować tam. Rozliczenia podatkowe w Norwegii nie należą do najłatwiejszych, natomiast korzystając z usług sprawdzonego biura, na przykład ATS można mieć pewność, że będą one przeprowadzone w sposób fachowy, rzetelny i profesjonalny. Co można powiedzieć o rozliczeniach podatkowych w Norwegii. Zapraszamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Rozliczenia podatkowe w Norwegii – na czym polegają? 

Warto pamiętać, że podatek dochodowy trzeba rozliczyć do 31 maja w każdym roku podatkowym, natomiast bardzo dużo osób już w kwietniu, a nawet wcześniej otrzymuje elektrycznie, wstępne zeznanie podatkowe. W przypadku spółek są to zazwyczaj osobne rozliczenia na podstawie tych wszystkich informacji o podatniku, a także wykonywanej przez niego działalności, zostają wypisane wstępne rozliczenia podatkowe tak zwane skattelmelding. Co istotne, podatnik ma obowiązek podania poprawności wszystkich danych, które dotyczą przychodów, ale też podatku. Następnym krokiem jest rozliczenie firmy. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność wykonują w jednym formularzu, w przypadku spółek są to dwa formularze. 

Warto pamiętać także, że doszły pewne zmiany zasadach opodatkowania od stycznia 2021 osoby, które osiągały dochody z działalności w Norwegii mają również obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego PIT 36 i PIT ZG. W ramach ustalonej nowej ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zmiana ta dotyczy wszystkich osób, które są rezydentami w Polsce. Szukając od sprawdzonego biura warto zdecydować się na usługi ATS, które od wielu lat rozliczają Polaków w Norwegii.