Jak unikać nadmiernego używania karty kredytowej
Biznes na co dzień, Finanse, Informacje

Jak unikać nadmiernego używania karty kredytowej

KARTA KREDYTOWA – PRAWIDŁOWE KORZYSTANIE – WSKAZÓWKI

NOWOŚCI! PROMOCJE!
To codzienne okazje sprzedażowe, które poza nasuwającą się korzyścią posiadania, poszerzenia garderoby, czy ulubionej kolekcji płyt, wiodą z sobą niebagatelne zagrożenie.. Jak nie dać się ponieść euforii zakupów i umiejętnie korzystać ze swojej karty kredytowej? Kiedy warto, a w jakich sytuacjach należy unikać jej nadmiernego używania? Oto kilka wskazówek.

BYĆ CZY MIEĆ?
W oczekiwaniu na wypłatę nierzadko możemy paść ofiarą nieprzemyślanych decyzji. Kierując się wyłącznie pragnieniem, często zapominamy o naczelnym fakcie: każde użycie karty kredytowej powiększa nasze zapożyczenie w banku. Niestety, nawet rozsądne bieżące wydatki niejednokrotnie przewyższają możliwości comiesięcznej pensji, dlatego warto postanowić, na jaki cel planujemy przeznaczać środki z posiadanej karty. Określając tę zasadę, (poza sytuacjami wyjątkowymi), automatycznie zmieni się nasze nastawienie do tego cudownego nośnika nieograniczonych środków. Doskonałym pomysłem jest comiesięcznie określanie budżetu finansowego, tworzącego z karty kredytowej pewne koło ratunkowe, o z góry określonych przez nas możliwościach. Bo przecież to my decydujemy, zatem, wybierajmy mądrze!

STARA ZASADA GŁOSI: CZAS TO PIENIĄDZ
Praktykując komponowanie grafiku wydatków, warto również terminowo regulować zadłużenia na karcie: statystycznie okresy bezodsetkowe wynoszą od 50-60 dni. Trzymając się tych zależności, z czasem zauważymy, że te proste, asertywne koncepcje, zwiększają systematyczność naszego myślenia o pieniądzach. Wizje spontanicznych wydatków zamienimy na sumienny plan, w którym niewielkie przyjemności stabilnie znajdą swoje miejsce obok rutynowych opłat, a widmo windykacji zniknie z naszego biznesplanu.


RADA DLA KONSUMENCKO NIEODPORNYCH

Plan finansowy wziął w łeb, a nasze drobne zachcianki pochłonęły zbyt wiele środków? Dla kochających nieplanowane zakupy mamy jeszcze kilka skutecznych porad. Potraktuj je, jako podniesienie poprzeczki w konsekwentnym dysponowaniu finansami: w życiu codziennym, czy podróży, warto ustalić limit środków dostępnych na karcie lub zastosować dzienny limit, który ułatwi nam monitorowanie potrzeb. Jest on również zabezpieczeniem przy zaginięciu karty. Ponadto pamiętajmy o skonsultowaniu się z doradcą ds. finansów, który umiejętnie podpowie nam, jaki typ karty pomniejszy dodatkowe koszty, konsultując taryfę opłat oraz międzynarodowych prowizji.