Czy warto kupić spółkę?
Biznes na co dzień, Finanse

Czy warto kupić spółkę?

Chcesz rozpocząć własną działalność? To dobre rozwiązanie, jeśli masz już dosyć słuchania poleceń przełożonych i marzysz o swoim własnym biznesie. Jednak samo podjęcie takiej decyzji to nie wszystko – musisz zdawać sobie sprawę z trudności, które mogą piętrzyć się na początku. Warto zatem zapoznać się z wszystkimi wariantami. W Internecie znaleźć możesz wiele ogłoszeń, chociażby takich jak „kupię spółkę z o.o.” – skoro tak wiele osób jest zainteresowanych takim właśnie rozwiązaniem, dobrze jest przyjrzeć mu się bliżej.

Kiedy podejmiesz już decyzję: „kupię spółkę”, warto sprawdzić dostępne możliwości

Zakup spółki początkowo budzi wiele wątpliwości. W końcu założenie własnej działalności wydaje się być o wiele prostszym i tańszym wyborem. Wiele osób chwali sobie uproszczony sposób rozliczania, niższe koszty czy prostotę prowadzenia swojej działalności. Tymczasem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może nieść ze sobą duże korzyści, jeśli tylko odpowiednio skorzystasz z jej możliwości. Przede wszystkim nie obniżasz w ten sposób swojej zdolności kredytowej – jeśli planujesz starać się o kredyt, założenie własnej działalności w miejsce zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę może Ci zaszkodzić. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Twoja prywatna zdolność kredytowa nie ulegnie w ten sposób zmniejszeniu. Nie odpowiadasz także swoim majątkiem w przypadku problemów finansowych firmy – w przypadku trudności po ogłoszeniu upadłości nie martwisz się o oszczędności swoich najbliższych. Początkowe trudności związane z prowadzeniem pełnej księgowości wiążą się głównie z koniecznością większych nakładów finansowych. W przypadku niewielkich spółek nie jest to jednak koszt o wiele wyższy od opłat związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dlaczego warto postawić na zakup czystej spółki?

Kiedy już masz ułożony plan działania, możesz zacząć poszukiwania odpowiedniej spółki. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „kupię spółkę”, od razu otrzymujesz bardzo wiele ofert i propozycji. Zakup spółki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na oszczędzenie czasu – nie musisz załatwiać wszystkich formalności i czekać na decyzję urzędu. Kilka tygodni zmienia się wówczas w kilka dni: firma zajmująca się sprzedażą spółek dopełnia wszelkich formalności. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kto składa propozycję sprzedaży. Zarówno w Internecie, jak i realnym świecie zdarzają się osoby nieuczciwe, dlatego warto skorzystać z usług renomowanych firm.