Firma na Słowacji
Biznes na co dzień, Informacje, Podatki, Unia Europejska

Firma na Słowacji

Polskim turystom Słowacja kojarzy się zapewne z cieszącym oko krajobrazem i ciekawymi zakątkami, które warto zwiedzić. Polski przedsiębiorca będzie, natomiast spoglądał na naszych południowych sąsiadów zgoła inaczej. W jego zainteresowaniu leżeć będą bowiem korzystne warunki zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście Słowacja jest dla Polaków rajem podatkowym?

Porównując z polskim prawem, Słowacy mają jasny i zrozumiały system podatkowy, który raczej jest stały. Nie trzeba się, zatem obawiać, że nie dopełniło się jakiejś czynności tylko dlatego, że zasady podatkowe uległy zmianie a przedsiębiorca nie zdołał tego faktu zaktualizować.
Założenie działalności gospodarczej pozbawione jest zbędnej biurokracji, na którą tak narzekają polscy podatnicy. Wszystko odbywa się za sprawą jednego wniosku i tak, oto szybko i sprawnie można otworzyć własna firmę.

Na Słowacji niższy jest podatek VAT oraz koszty utrzymania pracownika, co dla przedsiębiorców zatrudniających większa liczbę osób ma korzystny wymiar. Niższa jest płaca minimalna i dłuższy okres umowy zawartej na czas określony. Ponadto, zgroza polskiego przedsiębiorcy, czyli składki wpłacane do ZUS, na Słowacji są niższe.
Słowacja nie nakłada też podatków od środków transportu i akcyzy na samochody, przez co są one tańsze. Szczególnie zyskują na tym prawie firmy zajmujące się usługami transportowymi. Mogą w porównaniu z firmami tego typu prowadzonymi w Polsce, rocznie wykazać z tego tytułu znaczne oszczędności.

Dostęp do ksiąg wieczystych odbywa się droga elektroniczną i nieodpłatnie. Tego w Polsce niestety nie doświadczamy.

Istotna jest również odpowiedzialność finansowa przedsiębiorcy. W Polsce za niewywiązanie się z obowiązku wobec Fiskusa bardzo szybko można stracić cały majątek. Słowacy nie są tak radykalni w swych działaniach i postępowanie udowodnienia winy przedsiębiorcy daje mu szansę większej obrony.

Jeżeli kogoś skusił biznes u naszych sąsiadów Słowaków, niech, mimo wszystko, nie działa pochopnie, przeanalizuje wszystkie możliwości i najlepiej zasięgnie w tej materii porady radcy prawnego.