Podatek liniowy czy progresywny
Finanse, Podatki, Prawo

Podatek liniowy czy progresywny

Przedsiębiorca prowadzący działalność stara się z niej osiągać jak najwyższe korzyści materialne, przy ponoszeniu najniższych kosztów. Takie podejście wydaje się być naturalne i zdroworozsądkowe. Musi być, zatem na bieżąco z przepisami prawa podatkowego, aby wiedzieć jaka forma podatku w przypadku jego firmy będzie najkorzystniejsza. Lecz, aby móc dobrze wybrać, trzeba bliżej przyjrzeć się możliwości wyboru przedsiębiorcy. A zatem – podatek liniowy czy progresywny? Co wybrać? Należy, przede wszystkim, dokładnie przeanalizować dochody swojej firmy, oszacować możliwości dokonania odliczeń lub ulg i dobrać podatek indywidualnie do swoich potrzeb.

Podatek liniowy jest kwotą stałą, niezależną od uzyskanego dochodu, która wynosi 19%. Można by zatem uznać, że jest to opcja spokojniejsza, gdyż jesteśmy pewni, że zróżnicowane stawki podatku VAT nam nie zagrażają. Jednak wybierając tą opcję tracimy inne korzyści, jak np.: uwzględnienie kwoty wolnej od podatku, odliczenia od dochodu i ulg podatkowych oraz wspólne rozliczanie z małżonkiem. Jeżeli, więc ktoś ma wysoki dochód, nie zamierza rozliczać się z małżonkiem lub nie posiada dzieci i nie będzie odliczał ulgi rodzinnej, to podatek liniowy będzie dla niego korzystniejszy.

Podatek progresywny jest kwotą zmienną i wynosi odpowiednio 18% lub 32% (w zależności od kwoty – 18% do 85 528 zł, 32% powyżej tej kwoty). Przy wyborze podatku progresywnego zachowujemy prawo do wszystkich możliwości skorzystania z ulg i odliczeń. Dlatego ta opcja jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy, który uzyskuje niższy dochód, i który zechce korzystać z ulg lub odliczeń. Szczególnie przedsiębiorca posiadający dzieci ma prawo do ulgi rodzinnej, która zakłada zwrot określonej kwoty na pierwsze i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Sposób rozliczania, czyli wybór podatku ustala się na dany rok kalendarzowy do dnia 20 stycznia. Każdego roku wybór ten może być inny. Wybór formy opodatkowania składa się na odpowiednim oświadczeniu do urzędu skarbowego.