Pozytywna historia w banku Twoim atutem
Ekonomia, Finanse

Pozytywna historia w banku Twoim atutem

POZYTYWNA HISTORIA KREDYTOWA – SPRAWDŹ KORZYŚCI I MOŻLIWOŚCI
Jako klienci banku, wnikliwie analizujemy przedstawiane nam oferty, zakres usług oraz wiarygodność placówek finansowych, poszukując tej właściwej. Sytuacja ma analogiczny przebieg, w momencie decydowania się na nową pożyczkę przez klienta indywidualnego. Historia naszych poprzednich kredytów oraz terminowość ich spłacania, rzutuje na nasze przyszłe możliwości, jako kredytobiorcy. Warto o tym pamiętać analizując kolejne inwestycje, ponieważ nasza finansowa wiarygodność, jest podstawą do dalszej, pozytywnej współpracy z bankiem.

KREDYTOWE PORTFOLIO
Nasz bank oraz pozostałe instytucje finansowe, konsekwentnie gromadzą wszelkie dane dotyczące realizowanych kredytów (typu, wysokości rat, realizowanej waluty), poręczycielstwa, pożyczek, sposobu użytkowania kart kredytowych oraz debetowych, czy realizacji limitów w rachunku oszczędnościowo-roliczeniowym. W trakcie trwania naszych zobowiązań, informacje te trafiają do bazy BIK (Biura Informacji Kredytowej). Dzięki temu procesowi pozyskanie kolejnego kredytu jest znacznie sprawniejsze, dając jednocześnie pełen wgląd w chronologię finansowej wierzytelności klienta. Jak sprawdzić własną historię kredytową? To bardzo proste, możemy skorzystać z internetowej bazy blik.pl.

POZYTYWNA HISTORIA, CZY WARTO?
Po pierwsze wiarygodność, po drugie przyspieszenie operacji kredytowej, dodatkowo spore możliwości negocjowania korzystniejszych warunków kredytu, to niezaprzeczalne zalety tworzenia dodatniej historii kredytowej. Nie jest to proces, który z łatwością możemy osiągnąć na skróty, dlatego polecamy kilka sprawdzonych możliwości jej utworzenia. Jeżeli nie chcemy spotkać się z odmową banku, zalecane jest terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Podjęcie ewentualnej pożyczki, (wyłącznie w celu prawidłowego regulowania opłat), na rzecz stworzenia początkowej historii kredytowej, to popularny model wśród osób ubiegających się o pierwszy wysoki kredyt. Anonimowość w bazie BIK utrudnia instytucjom bankowym oszacowanie naszej wiarygodności, dlatego warto zdecydować się chociażby na terminowe spłacanie towaru zakupionego w systemie ratalnym, tworząc chronologiczne zaplecze.

NEGATYWNE KONSEWKENCJE
W przypadku zaniedbywania terminów obowiązujących nas opłat, przy następnym kredycie możemy spotkać się z kilkoma utrudnieniami: wyższą prowizją, otrzymaniem kredytu na krótszy okres czasu lub opiewającego na niższą kwotę, niż ta oczekiwana. Zdarzają się też przypadki podwyższenia marży kredytowej przez bank, ze wzglądu na ryzyko. Powyższa analiza nie powinna pozostawić Państwu cienia wątpliwości, co do ważnych atutów pozytywnej historii kredytowej. Warto inwestować w jej korzystną chronologię, mając na względzie naszą stabilną przyszłość.