Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?
Oszczędność energii elektrycznej wiążę się nie tylko z redukcją kosztów, ale także z ideą poszanowania środowiska naturalnego. Na co dzień nie zastanawiamy się na tym, że wszystkie włączone w domu lub w firmie sprzęty przyczyniają się do wzrostu poziomu efektu cieplarnianego.
Możliwości optymalizowania zużycia energii elektrycznej
Przedsiębiorstwa małe, średnie i duże mają równy dostęp do możliwości ograniczania zużycia energii elektrycznej. Po pierwsze, warto zwiększać świadomość pracowników na temat kosztów za energię, jej pozyskiwania oraz jej oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie zasad zrównoważonego rozwoju w struktury firmy, wymiana sprzętów potrzebnych do codziennej pracy na bardziej nowoczesne oraz zmiana sprzedawcy energii.
Oszczędność energii na co dzień
Optymalizacja zużycia i kosztów energii elektrycznej pozwala na uzyskanie dużo mniejszych rachunków za prąd. Cały proces można rozpocząć od szkoleń podczas których pracownicy przyswoją nowe nawyki w trosce o środowisko naturalne. Niewielką zmianą dla organizacji, ale ogromną dla ekologii jest wymiana starych żarówek na żarówki energooszczędne LED. Warto nauczyć pracowników wyłączania światła, gdy wychodzą z toalet i innych pomieszczeń. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia, które włącza się i wyłącza za pomocą fotokomórki. W ciągu dnia w szczególności w sezonie wiosennym i letnim warto korzystać z naturalnego oświetlenia. A eksploatację lamp zostawmy na długie i ciemne zimowe popołudnia. W przedsiębiorstwach nie wyobrażamy sobie pracy bez komputerów, laptopów, drukarek, skanerów i klimatyzatorów. Chcąc realnie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, należy pamiętać o tym, aby po pracy lub podczas przerwy wyłączać swój sprzęt. Nie zostawiajmy monitorów i komputerów w trybie uśpienia. Z kolei wyłączony laptop również powinien zostać odłączony od gniazdka. Sprzęt biurowy zaraz po oświetleniu generuje największe koszty. Dlatego warto jest skonfigurować je na tryb energooszczędny. Jesteśmy świadomi, że upały męczą i nie pozwalają skupić się na pracy. Tutaj z pomocą przychodzą klimatyzatory. Jednak i z tych sprzętów powinnyśmy korzystać rozważnie. Unikajmy bardzo niskich temperatur, nie tylko ze względu na zużycie energii, ale także mając na uwadze nasze zdrowie. Zbyt duża różnica temperatur w biurze i na zewnątrz może spowodować przeziębienie organizmu. Klimatyzacja nie powinna być włączona przez cały czas. Warto ją wyłączać, kiedy wychodzimy na lunch czy przerwy obiadowe.
Co jeszcze przyczynia się do obniżenia rachunków za energię elektryczną?
Jeśli pracujemy w biurze i nie mamy dostępu do kuchni, to świadomie korzystajmy z czajników elektrycznych. Co to oznacza? Czajnik napełniajmy, taką ilością wody, jaką realnie potrzebujemy. Nie ma potrzeby zagotowywania wody na zapas. Pomyśl o współpracownikach z biura. Jeśli dla siebie gotujesz wodę na kawę, zapytaj, czy ktoś jeszcze miałby ochotę napić się ciepłego napoju. Podłączanie czajnika elektrycznego kilkanaście razy dziennie z pewnością nie przyczyni się do optymalizacji kosztów. Pozostając w temacie żywieniowym sprzętem, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego funkcjonowania w firmie jest lodówka, która przechowuje posiłki. Należy pamiętać, że lodówka nie może znajdować się przy źródle ciepła w bliskim otoczeniu innych sprzętów, takich jak laptopy, drukarki i komputery. Nie każdy wie, że w lodówce nie przechowujemy ciepłych potraw. Grozi to ich zepsuciu. Ponadto optymalną temperaturą dla posiłków w lodówce jest od 5 do 7 stopni.
Zmiana dostawcy prądu
Jednym z najlepszych sposób na oszczędzanie energii elektrycznej jest zmiana operatora. PGE to przedsiębiorstwo, które prowadzi swoje działania w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Celem całej struktury jest jak najlepsze zarządzanie proekologiczne. Zmiana sprzedawcy na PGE nigdy nie była tak prosta.
Wystarczy, że zapoznasz się z informacjami tutaj https://gkpge.pl/Oferta/Dla-firmy.