Karta dla nastolatków – kieszonkowe na konto
Ekonomia, Finanse

Karta dla nastolatków – kieszonkowe na konto

KIESZONKOWE NA KONTO – CZY WARTO? PORADY DLA RODZICÓW

Okres wieku nastoletniego, poza buntem i radością płynącą z bycia pod skrzydłami rodziców, to idealny czas na zapoznanie naszego dziecka z wagą i znaczeniem pieniądza. Jak najlepiej zadbać o racjonalne kieszonkowe naszych pociech? Wygodną opcją jest założenie konta, na które rodzic przelewać będzie określoną sumę. Współczesny nastolatek łatwiej nabierze szacunku do finansów w formie cyfrowej niż klasycznej, a nieregularność wpłat lub ich monitorowanie, ma szansę uświadomić naszą pociechę o randze każdej posiadanej złotówki. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem kont dla najmłodszych.

MOBILNIE I ODPOWIEDZIALNIE
Otrzymując swoją pierwszą kartę bankomatową, nasze dziecko rozpoczyna bardzo istotne doświadczenie z bankowością. Decyzja ta niesie z sobą wiele wychowawczych plusów. Powszechnie uważa się, że zapoznawanie dzieci z podstawami ekonomii oraz bankowości, wyposaża je w wiedzę, która z czasem okaże się bardzo przydatna: czy to w przypadku pierwszych płatności, wakacyjnego zatrudnienia, a także próby odkładania na określony cel. Zalet jest bardzo wiele i to dzięki nim rodzic decyduje się na otworzenie konta dla pociechy. Konto młodzieżowe w swojej formie zbliżone jest do rachunku bankowego osoby dorosłej, umożliwiając rodzicowi przelewanie pieniędzy na odległość, czy poza granice kraju. Zapoznając się z ofertą wielu banków, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie takiego konta. Korzyści zauważymy już w krótkim czasie: wszelkie zlecenia płatnicze, jak i doładowania (np. telefonu) możemy zrealizować w sieci, a nasze dzieci będą bezpieczniejsze: posiadając pieniądze na karcie, którą w razie zagrożenia, łatwo jest zablokować (wyrabiając duplikat), podczas gdy fizyczna gotówka naraża je na nieodwracalne zgubienie, czy kradzież.

PODSUMOWANIE
Przygodę z zarządzaniem własnym kontem, nasze dziecko może zacząć już od 13 roku życia. W większości ofert nie poznosimy żadnych opłat za otworzenie rachunku oraz podstawowe operacje płatnicze. Aby otworzyć rachunek potrzebny będzie dowód osobisty oraz legitymacja szkolna dziecka. Istotnym zabezpieczeniem jest możliwość ubezpieczenia karty, na wypadek nieuprawnionych transakcji. Wybiegając w przyszłość, decyzja wyposażenia dziecka w cyfrową formę pieniądza, to doskonała okazja do kształtowania świadomej postawy konsumenckiej, która zaowocuje prawidłowym korzystaniem z usług finansowo-bankowych. Młodym posiadaczom konta, życzymy powodzenia.